s.bilgic@selinbilgic.av.tr

BİLİŞİM HUKUKU

Bilişim Davaları - Bilişim Avukatı

Bilişim Hukuku - Bilişim Avukatı

Günümüzde gittikçe önemli bir hale gelen bilgi teknolojileri, doğal olarak bilişim suçlarını da arkasından getirmektedir. Bilişim Avukatlarının bilgi teknolojilerine, bilişime hakimiyeti bilişim davalarının seyrinde oldukça önemlidir.

B Bilgisayar ve internet üzerinden işlenen suçlar bilişim suçu diğer bir adıyla siber suç olarak kabul edilir. Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanımı, sahte banka kartı üretme, kullanma, kabul etme gibi durumlarda bilişim suçu alanında incelenir. Bilişim suçları savcılık tarafından kendiliğinden yürütülmesi gereken suçlardandır. Bilişim suçlarının kesin hükme varması durumunda sonuçlar hapis cezasını beraberinde getirebilir.

Belli başlı bilişim suçları şu şekildedir: Bilgisayar sabotajı, bilgisayar yoluyla dolandırıcılık, e-mail adresinin çalınması, kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi, sahte evraklar düzenlemek, kişisel bilgiler çalmak, rahatsızlık verme, yetkisiz erişim ve dinleme, kanunla korunmuş bir yazılımın izinsiz kullanımı, her türlü telif hakkı bulunan yayın ve içeriklerin kopyalanması ve dağıtılması, yasadışı pornografik yayınlar yayınlamak, korkutma veya hakaret, siber terörizm ve siber savaş, bilgisayar yoluyla dolandırıcılık, bilgisayar yoluyla sahtecilik, kanunla korunmuş bir yazılımın izinsiz kullanımı (FSEK) gibi.


Bilişim Avukatlığının İçeriğinde:

  • Siber suçların tümünde dava takibi ve suç duyuruları işlemlerinin yapılması
  • Siber suçlardan doğan maddi – manevi zararlar için tazminat davalarının yürütülmesi
  • Siber suçlara karşı önlemler alınmasındaki hukuki prosedürlerin gerçekleştirilmesi

SİZE HUKUKİ YARDIM SAĞLAMAK İÇİN BURADAYIZ

DAVANIZ HAKKINDA FİKİR EDİNİN